Jak dogadać się z bankiem?

By |

dogadać się z bankiem

Jak dogadać się z bankiem, żeby nie popaść w większe kłopoty? Przede wszystkim nie należy w takiej sytuacji udawać, że problemu nie ma.

Podobno osób nie spłacających kredytów jest w Polsce ponad 2 miliony. Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja w odniesieniu do kredytów hipotecznych, gdyż groźba utraty mieszkania każe kredytobiorcom zaciskać zęby i płacić, natomiast w dziedzinie kredytów konsumpcyjnych liczba dłużników zalegających ze spłatami jest coraz większa.

 

Wynika to między innymi z ciągle rosnącej liczby firm oferujących kredyty i pożyczki, nie tylko banków, ale i instytucji pozabankowych. Zadłużenie w tych ostatnich jest szczególnie niebezpieczne, pożyczkę można tam dostać bez problemu, a kiedy ma się kłopoty ze spłaceniem pierwszej, dostaje się atrakcyjną propozycję wzięcia następnej. I tak popada się w spiralę zadłużenia.

Niekiedy jednak pojawia się problem ze spłatą kredytu bankowego wynikający nie z lekkomyślności i beztroski, ale na skutek niesprzyjających okoliczności życiowych. Powstaje wtedy pytanie – jak dogadać się z bankiem, żeby nie popaść w większe kłopoty?

Przede wszystkim nie należy w takiej sytuacji udawać, że problemu nie ma.

Bank też woli negocjować z klientem, niż narażać się na ryzyko niespłacenia kredytu.

Może zaproponować wydłużenie okresu kredytowania, przez co obniżeniu ulega wysokość miesięcznej raty. W przypadku kredytu mieszkaniowego na ogół w umowie kredytowej zapisana jest możliwość zawieszenia spłaty jednej raty, a w drodze indywidualnych negocjacji możemy uzyskać tak zwane wakacje kredytowe, czyli odłożenie w czasie spłaty kilku rat, ale tylko w ich części kapitałowej, odsetki muszą być płacone na bieżąco. Jeżeli ktoś zdecydował się na raty malejące, może przejść na raty równe, będzie to duża ulga w początkowych latach spłacania kredytu.

Jeśli chodzi więc o kwestię, jak dogadać się z bankiem, istnieje kilka możliwości, ważne jest tylko, aby rozmowy rozpocząć dostatecznie wcześnie, z pewnością zanim zadłużenie trafi do windykacji albo do komornika.

Od pewnego czasu istnieje jeszcze jedno, korzystne dla klienta rozwiązanie, mianowicie kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu w jeden kredyt kilku wcześniejszych zobowiązań, debetu na rachunku osobistym, zadłużenia na karcie kredytowej, innych kredytów, w tym mieszkaniowego i innych. Oprocentowanie tego typu kredytu jest w miarę atrakcyjne, daje on możliwość pozyskania dodatkowych środków, a co najważniejsze, pozwala uniknąć pętli zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *